İş Yaşamında Psikolojik ve Fiziksel Sağlık Teknolojileri: Nelere Dikkat Etmeli?

İş Yaşamında Psikolojik ve Fiziksel Sağlık Teknolojileri: Nelere Dikkat Etmeli?

Çalışanlarınızın iş yerinde ne kadar mutlu ve sağlıklı olduğunu biliyor musunuz? Şayet bir fikriniz yoksa onlardan en iyi performansı göstermelerini ve işlerinden doyum almalarını beklemek sizce ne kadar doğru?

Mutluluk, iyi ve kaliteli yaşam, iş yaşamı da dâhil yaşamın farklı alanlarında pek çok avantajı beraberinde getiriyor. Mutlu insanlar daha üretken, daha başarılı, günlük yaşamdan ve iş yaşamından daha fazla doyum alıyor, daha sağlıklı sosyal ilişkilere sahip oluyor ve olası psikolojik sorunları yaşama açısından daha az risk taşıyor. Bu alanda yaptığımız araştırmalar, yaşam kalitesinin düşük olduğu çalışanların, iş yerinde oldukça düşük performans sergilediğini ve potansiyellerini kullanamadıklarını gösteriyor. Bunun farkında olan kurumlar ise, çalışanlarının fiziksel ve psikolojik sağlıklarını korumak ve desteklemek amaçlı farklı girişimlerde bulunuyorlar; örneğin kişisel gelişim amaçlı çeşitli eğitim ve seminer çalışmaları, birbirleriyle sosyalleşebilmeleri için çeşitli organizasyonlar, haftada bir gün evden çalışma olanağı, iş yerinde fiziksel egzersiz olanağı gibi fırsatlar.

Öte yandan pek çok kurumun bu konuda bilinçsiz olduğu ve çalışanlarına yeterince yatırım yapmadığı da bir gerçek. Kurumlar bu tarz yatırımların onlara pahalıya mâl olacağını düşünse de aslında bu girişimler uzun vadede çalışanların işe devamsızlıklarını azaltır, üretkenliğini ve performanslarını artırır ve bu sayede sağlık masraflarını da önemli seviyede düşürür. Günümüzde gelişen teknoloji sayesinde bu fırsatların pek çoğu artık teknoloji destekli olarak da sağlanıyor. Bunun en büyük avantajlarından birisi, kurumlar için daha az masraflı ve pratik olmasının yanında çalışanlardan kolayca veri toplanıp analiz edilebilmesi.

Yazının tamamını Enterprise Next’in bu sayfasında bulabilirsiniz.